joi, 9 iunie 2011

Din familie

O noua zi si eu sunt ca de obicei suparat pentru ca indiferent ce fac pentru familia mea, nimeni nu recunoaste. Nimic nou, doar faptul ca azi mi se spune una si maine alta. Alaltaieri mama nu mai vroia sa mai stea aici si ma ruga sa ii cumpar bilet, azi este suparata si nici nu vrea sa se gandeasca ca nu o sa o ajute pe Sanda. Nu mai inteleg. Cum se poate ca azi sa spui ca vrei si maine ca nu mai vrei? Bine defapt nu este singura persoana care a facut asa ceva asa ca acest lucru nu imi este chiar nou. Oricum trebuie sa incep sa iau decizii pentru mine. Am inceput deja sa nu mai platesc si sa nu ma mai implic in nici o plata pentru masina care "nu" este a mea. Asa ca daca nu este a mea nu mai platesc si a rezultat in a ramane in fata casei de aproximativ 2 sapt(si nici viitorul nu apare sa fie prea roz). Si cred ca asa va fi cel mai bine sa incep sa fac si cu mancarea si cu toate celelalte lucruri de la produse de curatenie la parfumuri si alte produse. Nu este greu sa realizezi ca esti un om imposibil iar ceilalti nu pot trai cu tine din cauza asta. Tocmai de aceea vreau sa le ofer posibilitatea de ai lasa sa traiasca oarecum separat de mine. Nu voi mai face nimic pt nimeni si voi face totul pt mine. Si asa astazi mi s-a spus ca ar trebui sa imi cumpar si eu niste haine ca "nu vezi ca nu ai haine"... Sa ma ierte D-zeu dar cand am trait eu singur in casa asta de ce eram mult mai linistit? De ce totul era mult mai relaxant si nu aveam atatea probleme? Este greu intr-adevar dar voi reusi la un moment dat sa fac pasul cand voi face totul independent. Greu, usor, trec prin tot ceea ce se intampla si nu am cu cine sa impartasesc aceste probleme pentru ca am hotarat sa fiu independent si sa nu ma mai rog de nimeni sa ma asculte. Bine la cineva anume ma refer.
Afara este vara si eu nu ma pot bucura cu adevarat de ea pentru ca in Anglia vara este... bleah... Dar lasa ca merg acasa si acolo poate poate voi avea umpic de soare si de zile fericite. Apropo, noroc ca plec de aici in vacanta in Romania ca acum brusc si de odata s-a hotarat si mama cu Sanda ca de ce sa nu plece si mama cu Briana acasa cand plec eu? Adica cu alte cuvinte eu tot nu scap de ele... Daca ma mut oare rezolv ceva? NU cu siguranta vor veni acolo sa ma viziteze in fiecare zi sub pretextul ca erau in trecere desi ele nu ies niciodata din casa...

luni, 6 iunie 2011

Promovare

Saptamana trecuta am fost in sfarsit promovat. Asa cum ma si asteptam defapt dupa un an de zile pentru ca cei de la munca sa nu plec in alta parta mi-au oferit o promotie. Acum sunt Trainee Supervisor si la sfarsitul aceste perioade de training voi avea un contract fix de munca care imi va oferi nenumarate facilitati. Am uitat sa va spun in curand voi incepe sa imi fac inscrierea pentru Blue Card. Exact cum ma asteptam. Innainte de a-mi face actele de Blue-Card ei mi-au oferit promotie. Ce inseamna Blue Card? Pai daca eu ma hotararsc sa plec acasa pentru o perioada voi putea sa ma intorc si sa lucrez oriunde in tara asta fara sa mai astept dupa acte. Cu alte cuvinte am drepturi lafel ca orice englez. Stau si ma gandesc si acum ce sa fac ca sa fie bine. Pentru ca imi este teama sa nu cumva sa nu ma descurc. Desi Managerul de Restaurant si Executive Managerul au spus ca sunt in stare sa fac asta. Si exact asta o sa si incerc sa fac. Sa fiu cel mai bun in ceea ce imi cer ei sa fiu.
Abia astept sa mai vb!!!

miercuri, 11 mai 2011

Nerabdator!

Stau si astept in ultimele cu nerabdare alaturi de un amic sa apara noua lui masina. O masina puternica pe care cu siguranta o voi conduce si eu. Stiu nu este legal pt ca in Anglia numai daca ai 25 de ani poti conduce masini puternice. Insa asa cum am trait o viata intreaga linistit si nu am facut nici un fel de ilegalitate, cred ca imi pot permite sa fac ceva; ceva mai iesit din comun. Am hotarat ca in prima clipa cum apare masina sa mergem sa facem un test drive. Este intradevar greu sa crezi ca cineva iti da pe mana o masina de 23 mii de lire si te lasa sa faci ce vrei cu ea. Abia astept sa pot spune ca am condus un BMW M5. Masina considerata de catre cei de la TopGear mai buna decat Ferrari 430. Si nu... Nu vreau sa o conduc cu 400 ci cu absolut toata puterea ei si anume 507 cai putere. Va fi cu adevarat o incercare pentru el, o nebunie pentru mine si un adevarat concert din partea motorului care sunt emotionant. Vreau sa simt puterea si sa merg cu viteza. Poate ca macar asa voi reusi si eu sa trec peste problema pe care o am. Poate la 200 Km la ora o sa decid ce trebuie sa fac cu adevarat. Sau poate nu... Poate ca va veni o zi cand ma voi plimba pe jos si voi intelege ca ea este ceea ce iubesc iar asta ma va distruge pt totdeauna. Oricum ar fi am inteles ca trebuie sa ma bucur de viata care ea a ales-o pentru mine.

marți, 3 mai 2011

Real life


I've never managed to realize how important seams to be a small and tiny thing. I always thought that me, being hard and a bit rude, would make you the best. You were the best anyway. It never really mattered what you've done, how you've managed to do it or how good you've done it because it has always been perfect for me. I've never wanted to recognize this because I thought you'll gonna leave your guard down. I love you with all my heart every single moment of the day. I've tried to do anything for you everything I've done was for you. Your perfect in my eyes, you couldn't ever been more than what you are, exactly how you are. Thank you because you've been happiness to me. You've showed me how to love and you've made me realise that everything can happen but you should never lose you half. I've been thinking all day long how to live without you, how to forget you and every time I've had the same answer: I love you and my life it really is nothing without you.

luni, 2 mai 2011

Diamantul nepretuit!

Oricine si orice ar spune eu tot nu inteleg cum este posibil sa iubesti si apoi dragostea sa dispara atat de usor. Stiu ca tu esti eu iar eu sunt... Tot ceea ce misca in jurul meu este vapor de apa pa langa ce vreau eu. Nu ma puteti intelege din moment eu nu scriu tot ce simt si nu scriu tot ce simt pentru ca tu nu trebuie sa ma intelegi. Singurul lucru important este ca tu existi, citesti si nu esti indiferent la ceea ce scriu. Citesc ceea ce se scrie scriu ceea ce gandesc si vad ceea ce ma inconjoara. Ceea ce nu pot sa vad gandesc si simt este ceea ce a simtit si simte ea pentru mine. Sunt mult prea fericit cand exista si sunt mult prea fericit cand o pot auzi. Este un diamant o fericire pentru noi? Ne face sa ne simtim bine? Este ceea ce ne caracterizeaza? Poate doar atunci cand te gandesti ca ea este diamantul vietii tale si cand dai totul pentru ea. Traiasca fericirea.

miercuri, 20 aprilie 2011

Saptamana patimilor!

Intotdeauna cand esti singur si vrei sa urlii, incepi si scrii pe un site care nu il citeste nimeni ca sa fii sigur ca nu esti amendat pt deranjarea linistii publice. Exact asta fac si eu acum. Imi plang singur de mila ca oricum nu ii pasa nimanui de mine si se pare ca pana si cea mai imp persoana din viata mea, ma va parasi pentru ceea ce considera ea mai bun pentru ea. Nu pot decat sa stau si sa ma gandesc ce sa fac, iar pentru ca nu am prea multe optiuni incep ca intotdeauna sa muncesc... Ba mai repar ceva... Mai mai spal masina, ba mai plantez ceva in gradina doar doar trece timpul mai repede si uit de ceea ce mi se intampla. Insa, ceea ce este cel mai rau este ca nu fac decat sa pierd timpul. pentru ca ea oricum nu ma mai vrea pe mine si presimt ca sfarsitul va fi tragic pt mine. Bine... Nu ma refer cum ca m-as spanzura sau alte alea- desi nu ar fi o idee prea mareata- si nici nu o sa ma imbat o sapt - nu de alta dar ar avea acelasi final ca si cum mi-as curma singur viata. Nu am avut niciodata intentii de genul si din pacate nici acum nu am. Incerc mai mult sa ma uit la ceea ce ma inconjoara cat de minunat este si cat de fericit sunt eu defapt aici unde sunt. Si marea surpriza: In jurul meu sunt numai oameni de doi bani, situatia nu este prea roz, si nici nu ma simt prea bine in corpul meu. La munca totul este un dezastru, nimeni nu stie exact ce si cum sa facem ca sa ne fie bine; si cu toate astea stau si analizeaza posibilitati de ai face pe la spate pe unul si pe altul. Viata mea nu este placuta deloc, iar concluzia nu este chiar una placuta. Sunt intr-un mare rahat din care nu pot sa ies decat daca primesc un soc. Nu obisnuiesc sa fac nimic ilegal dar... Nu se stie niciodata... Asta seara am inceput sa inteleg cat de fain este sa fii urmarit de o masina de politie de la anti-spionaj si doua masini de politie si sa reusesti sa scapi basma curata. Cum? Foarte simplu... Dar nu va pot povesti asta ca sa nu afle altii ce am facut ca totusi este un site public. A inca ceva asta seara am invatat si eu ca desi totul pare sa fie atat de simplu in Anglia, linistit si fara prea multa politie si interventii ca in tara... Cand faci curse cu masina te prin si ies parca din pamant. Noroc ca inca nu am fost oprit de ei :)) Ce sa spun inca nu sunt sigur ce sa va intampla dar stiu un lucru: oricum viata mea era naspa fara EA. Macar sa stiu ca totul se duce de rapa.

marți, 26 octombrie 2010

Sunt singur!

Suparat si plin de ganduri... cam asa s-ar numi starea in ma aflu. Ea imi spune ca eu sunt vinovat. Nu era mai simplu sa spuna ca nu ii mai pasa de mine si ca nu ii este dor de mine? Asa cum pot face alte persoane? Imi este dor de viata.