luni, 18 iulie 2011

Vacanta...

O... cum sa incepem si cu ce? Am ajuns seara pe Otopeni si din pacate spre dezamagirea tatalui meu, Laura nu... Nu era acolo... Desi nu stiu cum s-a gandit el ca dupa ce ma inseala va veni sa ma astepte la aeroport. Bine nu stie el toate detaliile despre ce a facut ea dar mai bine sa nu stie. Pe drum am ramas uimit cum un Fiat Doblo cu motor 1,2 poate sa te duca in Brasov din Bucuresti... :))
A doua zi am inceput sa imi sun prietenii sa iesim la un suc sa ne vedem orice vor ei. Nimic, pauza stop si alte alea... Nu mi-a venit sa cred ca mai nimeni nu are timp si chef si nici bani sa se vada cu mine. Nu-i nimic ca a venit momentul in care sa mi se raspunda si am plecat in oras cu o Prietena si o prietena de-a ei... Si atunci a inceput distractia. Pe Republicii la un suc o aluna si-o minciuna... Am avut insa marea uimire ca cineva... sa imi sara la pripriu in brate si sa imi spuna ca se bucura ca ma vede... Era Alele, o prietena de-a mea de la minisat, moment in care efectiv mi-au dat lacrimile pentru ca mi-a amintit acea clipa de multe... Mult prea multe... Am hotarat sa ne revedem si sper ca se va si fructifica chiar daca dupa atatea zile ea nu a mai sunat si nici nu a mai raspuns la telefon. In acea seara am mers in Tequila unde efectiv a fost bestial. Acolo am realizat ca cea mai frumoasa fata de acolo era atrasa de mine si nu am spus-o eu ci prietenii mei insa eu prost de fel, nu am putut sa merg la ea sa o invit cu mine pentru ca eu inca nu pot sa imi desprind sufletul de "Ea". Insa am realizat cva problema nu este la mine ci este la "Ea". Daca fata pe care eu am considerat-o cea mai perfecta si mai frumoasa a dansat cu mine si i-a placut de mine inseamna ca da, inca mai pot sa imi refac ceea ce numesc eu acum viata. Chiar daca am avut un esec imens poate vreodata voi reusi sa iubesc pe altcineva. Au trecut intr-adevar luni si eu inca simt fiorul si dorinta insa trebuie sa reusesc. Urmatoarea zi (cred) a fost f plictisitoare pana la ora 19 cand am plecat cu Bogdan la un suc si o bere. Ajunsi acasa dupa ceva beute... Am hotarat sa mai cumparam ceva si sa bem ca pe vremuri cu muzica la maxim in spatele blocului. Zis si facut am mers am cumparat de baut si cateva banane pt mine, pe care le-au mancat ei... pe la 2:30 dupa ce am primit vreo trei mesaje de la vecini cu rugamintea sa dam mai incet am hotarat sa plecam la Moacsa. Ne-am aprovizionat cu mancare, paturi si bautura, dupa care am plecat. Mort de beat si obosit Bogdan al meu a condus pana la Moacsa fara nici o problema. Ajunsi acolo am mancat ceva scurt si ne-am culcat. A doua zi de dimineata ne-am trezit si am mers sa inotam chiar daca apa nu era chiar calda. Insa a fost superb. Exact ca atunci cand mergeam cu toti prietenii si era superb.

joi, 7 iulie 2011

Liniste!

Uite ca au trecut atatea luni de zile si a venit si momentul in care am ramas doar patru, bine trei ca fratele Mariei nu sta inca cu noi in casa de tot. Am avut doua zile libere in care a trebuit sa fac cate ceva pentru sora mea, cate ceva pentru masina din Romania si uite asa nu am avut timp nici cinci minute sa stau sa ma relaxez. Nu ma ssupar deloc ca am avut ce face insa astazi am facut ceva cu placere. Am reusit sa o mut pe sora mea intr-o singura zi fara sa am nici cea mai mica problema. M-am trezit de dimineata, am luat telefonul, am intrat pe internet si am sunat sa inchiriez o duba. Zis si facut! Am mers mai intai cu mama sa cumparam saci de gunoi iar mai apoi am mers sa iau masina. Cand am ajuns acolo hop top nu au masina mica decat masina mare. Lasa ca este buna si aia mai mare. Pentru mine problema era daca masina era mai mica nu mai mare... In fine mi-au dat un Ford Transit cu care mi-am facut f bine treaba. Am carat absolut tot ce am vrut si totul intr-o singura zi. Pana sa vina sora mea de la munca eu deja terminasem treaba. Le-am instalat pe fete cu televizor, pat, dulapuri si servante si masa de calcat si iala schimbata, cu alte cuvinte am facut tot ce trebuia sa fac. Nu imi fac probleme ca stiu ca voi fi odihnit maine cand voi merge la munca. Nu ma va mai trezi nimeni in toiul noptii, nu va mai urla nimeni cand vreau sa dorm dimineata si totul va fi linistit si relaxat. Cat de greu este sa traiesti cu atatia oameni in casa si cat de bine este sa fii totusi inconjurat de oameni. Imi este greu sa recunosc ca imi lipseste "Ea". Dar poate odata si odata cine stie, se va gandi din nou D-zeu si la mine desi stiu foarte bine ca este vina mea si trebuie sa platesc pentru tot ceea ce am facut. Dar nu as fi crezut vreodata ca pacatele mele sunt chiar atat de mari. Sa iti pierzi tot ce ai si tot ce iubesti pentru ceva... In fine D-zeu stie cum si de ce le pune pe toate asa. Ma bucur ca sunt singur in patul meu si nimeni nu este suparat ca "de ce dorm eu in patul ala mare si ei dorm pe canapea" si sunt linistit cu gandul ca maine dimineata voi dormi pana cand vreau eu. Insa stiu extraordinar de bine cat de grea este singuratatea si imi este dor sa o strang in brate si sa ii spun cat de mult o iubesc si cat de dor mi-a fost de "Ea". As da orice pentru a intoarce timpul sa incerc sa repar ceva insa nu stiu cu ce am gresit. Plecarea mea in Anglia probabil a fost o greseala insa ne-am asumat-o amandoi intr-o oarecare masura. Sunt singur si nu pot vedea nimic in nici o alta fata! Asta este cel mai greu in viata cand stii ca Ea este tot ceea ce vrei (sa nu o ai) si nimic nu este mai important pt tine decat Ea.

miercuri, 6 iulie 2011

Wine tasting

A beautiful day which brought me to a nice and welcoming mood. Today in our restaurant we had the Cheshire Life Luncheon where we've served very selected dishes and fine wines. After a perfect service and no complaints for one of the top clients in this industry, Maurice my boss has decided to compliment us with a bottle of wine. The one that I had was a a beautiful, extraordinary red wine. It was a Filius De Lamothe Rouge. A blend of 80% Merlot and 20% Cabernet Sauvignon medium bodied with lots of ripe black fruits and notes of spice and vanilla. Absolutely perfect for a night with my family. We have celebrated a new day together. I know I don't usually drink but this one was too good not to be tasted. I've enjoyed every bit of it, and I've remembered about my last time when I had red wine. What a great time...

marți, 5 iulie 2011

Bla bla bla...

Ce pot spune despre mine? Nimic nou, nimic interesant pentru voi cele trei persoane care imi cititi blogul... Sau poate 4 dar oricum nu este mare diferenta. In ultima vreme am dat examenul la engleza pe care sper ca il trec. Am fost foarte stresat pentru ca am este important pentru mine. Chiar daca nu am avut probleme niciodata la munca cu limba engleza imi este greu sa cred ca este ok. In fine in ultima vreme nu mai am incredere in mine mai deloc. Sunt foarte stresat dar totul va fi bine. Am fost la Scoala si m-am intalnit, culmea, cu o colega de munca care m-a intrebat daca sunt supervisor... De unde stia ea cand ea nu mai lucra acolo de ceva vreme? In fine eu sunt suparat acum la ora asta pentru ca nu am luat nici un cont de Facebook de la clientii nostrii fideli M&S. Toti au fost extrem de multumiti de mine ba chiar au cerut sa faca poze cu mine pentru ca le-am fost foarte drag(am facut poze dar numai cu doamnele si spun doamne pt ca mai toate erau peste 35-40). Oricum am demonstrat inca odata celor din companie ca sunt cel mai tare sa intorc un grup de 16 persoane dezamagite complet de Managerul general intr-un grup multumit pe deplin si asta nu este prima data. Se cunoaste fostul grup care a trimis o scrisoare catre Hotel prin care mi-au multumit mie si Managerului de restaurant. Imi este dor de mine, si de ceea ce eram odata, acum patru luni. In fine nu mai conteaza a trecut si se pare ca a ramas in urma din punctul ei de vedere. Off... Sa nu uitam cel mai important lucru... Se muta Sanda! Si sunt super fericit!!! Nu pentru ca raman singur in casa si nu o sa ma mai streseze cand vin acasa si nici pentru ca nu ma va mai trezi Brianna in fiecare dimineata. Nu nu... Doar pentru ca va trebui sa... In fine... Bulshit!!! I need to have a good time today! So GOOD NIGHT! What if I am pissed off? No one gives a shit!

joi, 30 iunie 2011

O seara nebuna nebuna de tot

O zi cu un inceput ingrozitor, deindata ce am ajuns la munca. Nu mi-a placut sub nici o forma fata Operations Managerului meu insa am reusit sa trec ca de obicei peste. Sa il fi auzit ieri cum spunea ca el nu a avut niciodata probleme cu cei de la M&S. Nu mai conta aproape deloc pt mine pe la ora 14 daca fac totul perfect sau daca distrug totul. Insa asa cum fac mereu am fortat nota si am demonstrat cum pot pregati o nunta pe cont propriu. Este greu sa vezi cat de nesimtiti sunt unii cateodata dar eram foarte aproape de a le spune adio. Insa surpriza: Astazi la munca am avut un imens motiv de bucurie. Pentru a "n"-a oara clientii nostri i-au spus celei mai importante managere cat de bun sunt in meseria mea si cat de dragut sunt cu ei. Oare de ce atunci cand ma hotarasc sa plec din compania asta de fiecare data clientii vorbesc despre mine la superlativ? A fost ca si cum as fi inscris un gol la nationala. Sunt linistit acum si nu pot decat sa ma bucur de ceea ce fac chiar daca stiu ca ceva nu este ok. Din pacate se pare ca va trebui sa merg la doctor. Sanatatea mea mereu a fost pe locul doi si se pare ca acum incepe sa se razbune. Voi trece eu peste acest sfarsit de spatamana si de cea care vine. Vin acasa si voi fi alaturi de prieteni si vreau sa fiu alaturi si de cine imi este dor.

miercuri, 29 iunie 2011

Traiesc printre rechini!

Fiecare zi este la fel de interesanta si asta ma face sa fiu bucuros... Nu ma plictisesc pt ca stiu ca nici ziua de maine nu va fi una linistita mereu va trebui sa am grija de cine este in fata sau in spatele meu pentru ca nu stiu cine imi vrea capul. Si crede-ma nu glumesc. De la cel mai nou pana la cel mai vechi de la cel mai dragut pana la cel mai respingator toti sunt in stare sa imi violeze suflul pentru a avea o bucata din mine. Hm... Te gandesti de ce ar spune cineva despre mine ca m-am schimbat? Pentru ca acum sunt in ape tulburi unde nu stii de unde sare glontul. Nu este ca acasa unde stiai ca daca este tre sa fie o culoare sau alta. Aici nimeni nu este pt tine ci toti sunt impotriva. Ii ajuti vin innapoi si te mananca de viu. Le oferi sprijin financiar; ii ajuti sa se ridice din mizerie, vin si te ingroapa, in speranta ca vor ajunge ei ceea ce esti tu acum. De ce? Pentru ce? Nu sunt decat un simplu om caruia ii place sa fie de ajutor si care mai mereu ajunge in locuri in care din pacate pt el nu ar trebui sa fie cateodata. Sunt acum mai mare in grad... Nu mai este vorba doar de rechinii pui ci s-a imputit printre cei mari. Acum pana si cei care nu erau deloc deranjati incep sa se resimta. Nu conteaza pentru ca nu am nimic de pierdut deocamadata si de aceea merg mereu in fata fara sa imi fie frica. Asa cum am mai spus si inainte cu cateva saptamani daca am reusit odata cu un peste mai mare cu siguranta voi fi ajutat si de acum incolo. Nu degeaba am fost scos dintre rechini data trecuta si nu fara motiv am ajuns unde am ajuns. Cel mai mare aport poate la avut decizia de a renunta si a pleca in tara. Ceea ce i-a speriat pe cei din companie si i-a facut oarecum sa realizeze ca trebuie sa se miste repede si sa imi tina spatele drept. Ceea ce s-a si demonstrat. Defapt daca stau sa ma gandesc mai bine cel care a avut cu adevarat un f mare aport este o pers pe care nu o cunosc si sper sa nu o cunosc vreodata in viata mea. Fara nici un dispret dar cred ca sunt destul de explicit! Ce fac si cu ce ma ocup... Ca si acasa unii stiu ce faceam eu cateodata altii nu. Nu conteaza pentru ca oricum nu este nimic ilegal. Cel putin asa se explica si asa inteleg si magistratii. Oricum vreau sa ii multumesc Ei pentru faptul ca nu mi-a oferit nici un sprijin dupa ce am lasat atatea in urma pentru ea. Ar fi fost normal macar sa incerce sa ma ajute pentru ca asta am vrut... Sa stiu ca nu am fost doar o haina de care te dezbraci cand nu mai ai chef. Vreau sa imi explice odata cum se poate asa ceva. Este mai puternica decat mine din pct asta de vedere dar sa nu uitam ca am reusit sa infrunt totul fara prea multe pierderi. Bine cu exceptia celui mai important lucru, care oricum l-as fi pierdut. Sute de neuroni! Scuze ca vorbesc din nou despre Ea. Dar daca ar gandi cineva si ar pune cap la cap ceea ce am vb de-a lungul timpului va realiza si va intelege ceea ce simt si ceea ce cred! Este greu sa traiesti singur printre atatia apropiati. Este greu sa fii alaturi de familia ta si sa iti lipseasca mereu cea care conteaza pentru tine. Dar am rezistat pana acum si voi rezista atat cat ma tine D-zeu in viata pentru ca nu sunt "bolnav" si nu voi vrea vreodata sa imi fac ceva rau. Sunt destul de constient ca nu ar rezolva nimic. Traiesc, exist, o veghez mereu si stiu ceea ce face. Este ceea ce trebuie sa stiu ca sa ma linistesc. Cuvantul cheie este prieteni, defapt cuvantul cheie este relatii! Banii pot cumpara totul in lumea asta!

luni, 27 iunie 2011

That's who I am!

I was thinking yesterday about who I am, what's my reason in life now and what should I do next! But I am the same person as before the "X" moment. Just that I am little bit more mature and loaded. Money wise I can do what ever I want whenever I want, so that is not a problem. Moral wise I've got a real problem. I've got quite a good life, a good future, if we talk about my job, but I fall over when I talk about love. I've been almost asked to go out by a pretty girl, which was a customer but as always I've thought that I can't make her feel bad. She is 24, 1,67, 48, strictly vegetarian, non-alcoholic, non-smoker, born on 19th of March, indian, lovely, kind, she eats whatever I recomand, loves kids and she's in room 16. But unfortunately she in the wrong moment and in the wrong way. I know I'm not a perfect person and that I don't look very well but at the moment I can't do it even if I know I might lose a great girl. Sorry about everything...